Flutter İnitState Nedir?

Flutter’da initState() işlevi, bir StatefulWidget oluşturulduğunda çağrılan ve başlangıç ​​durumunu (initial state) ayarlamak için kullanılan bir yöntemdir. initState() yöntemi, State sınıfının bir parçasıdır ve StatefulWidget’in durumunu tutan sınıfta geçersiz kılınır.

initState() yöntemi, State sınıfının oluşturulduğu anda yalnızca bir kez çağrılır. Bu yöntem, widget ağacı hiyerarşisi oluşturulduğunda, yani build() yöntemi çağrılmadan hemen önce çalışır. Genellikle, initState() yöntemi, başlangıç durumu ayarlamak, veri kaynaklarını başlatmak veya dinamik içeriği yüklemek gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır.

class MyWidget extends StatefulWidget {
@override
_MyWidgetState createState() => _MyWidgetState();
}

class _MyWidgetState extends State {
String _message;

@override
void initState() {
super.initState();
_message = ‘Merhaba, Dünya!’;
// İlk durumu ayarlamak veya veri kaynaklarını başlatmak için initState() yöntemini kullanabilirsiniz
}

@override
Widget build(BuildContext context) {
return Scaffold(
appBar: AppBar(
title: Text(‘Flutter initState()’),
),
body: Center(
child: Text(_message),
),
);
}
}

Bu örnekte, _MyWidgetState sınıfı, StatefulWidget’in durumunu tutar. initState() yöntemi, başlangıç durumunu ayarlamak için kullanılır ve _message değişkenine ‘Merhaba, Dünya!’ değeri atanır. Bu değer daha sonra build() yönteminde kullanılan Text widget’ında görüntülenir.

initState() yöntemi, StatefulWidget’in durumunu ayarlamak veya veri kaynaklarını başlatmak gibi birçok işlem için kullanılabilir. Ancak, initState() yöntemi ağır işlemleri gerçekleştirmek için kullanılmamalıdır. Bunun yerine initState() yöntemi, widget’in başlangıç durumunu hazırlamak için kullanılmalıdır.

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir