Flutter Dispose Nedir?

Flutter’da dispose işlevi, bir widget veya nesne örneği artık kullanılmadığında bellek sızıntısını önlemek için kullanılır. Dispose işlevi, bir widget veya nesne örneği ömrü sona erdiğinde çağrılır ve kaynakları serbest bırakmak veya bağlantıları kapatmak gibi temizlik işlemlerini gerçekleştirir.

Bir StatefulWidget kullanıyorsanız, dispose işlevini State sınıfınızda uygulamanız gerekecektir. Dispose işlevini, State sınıfınızın içindeki dispose() yöntemi olarak geçersiz kılabilirsiniz. Dispose işlevi, StatefulWidget sona erdiğinde çağrılır.

class MyWidget extends StatefulWidget {
@override
_MyWidgetState createState() => _MyWidgetState();
}

class _MyWidgetState extends State {
@override
void dispose() {
// Dispose işlevi burada gerçekleştirilecek temizlik işlemlerini içerir
// Örneğin, kullanılan kaynakları veya bağlantıları serbest bırakabilirsiniz.

super.dispose();
}

@override
Widget build(BuildContext context) {
// Widget ağacınızın oluşturulması
}
}

Bu örnekte, _MyWidgetState sınıfı, StatefulWidget’in durumunu tutar. dispose yöntemi, dispose işlemlerini gerçekleştirmek için geçersiz kılınır. Burada temizlik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz, örneğin kaynakları serbest bırakabilir veya bağlantıları kapatabilirsiniz. Super sınıfındaki dispose() yöntemini çağırmayı unutmamanız önemlidir.

Eğer bir Stateful widget yerine bir StatelessWidget kullanıyorsanız, dispose işlevini kullanmanız gerekmez. StatelessWidget’lar, ömrü sona erdiğinde bellek otomatik olarak serbest bırakılır ve dispose işlevine ihtiyaç duymazlar.

Aralık 3, 2023

Dart Enum Nedir?

Temmuz 5, 2023

Dart Tip Kontrolü

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir