AspectRatio, Flutter’da bir bileşenin en-boy oranını belirlemek için kullanılan bir bileşendir. Bir bileşeni belirli bir en-boy oranında tutmak için AspectRatio bileşenini kullanabilirsiniz.

AspectRatio bileşeni kullanılarak bir bileşenin en-boy oranı belirlenmiştir. AspectRatio‘un aspectRatio özelliğine bir en-boy oranı verilir. Örneğin, 16 / 9 en-boy oranı 16:9 geniş ekran formatını temsil eder.

AspectRatio bileşeni, bir Container bileşeni ile birlikte kullanılmıştır. Container bileşenine bir arka plan rengi (color: Colors.blue) verilmiştir. Böylece Container bileşeni, belirtilen en-boy oranında bir dikdörtgen olacak şekilde boyutlandırılır ve arka plan rengi ile görüntülenir.

import ‘package:flutter/material.dart’;

void main() {
runApp(MyApp());
}

class MyApp extends StatelessWidget {
@override
Widget build(BuildContext context) {
return MaterialApp(
title: ‘AspectRatio Example’,
home: Scaffold(
appBar: AppBar(
title: Text(‘AspectRatio Example’),
),
body: Center(
child: Container(
width: 200,
child: AspectRatio(
aspectRatio: 16 / 9, // En-boy oranı
child: Container(
color: Colors.blue,
),
),
),
),
),
);
}
}

Bu örnekte, AspectRatio‘u bir Container bileşeni ile birleştirerek kullanıyoruz. Ancak, ihtiyaçlarınıza göre AspectRatio‘u farklı bileşenlerle de kullanabilirsiniz. AspectRatio bileşeni, özellikle görüntülerin, videoların veya genel olarak en-boy oranıyla ilgili öğelerin tutarlı bir şekilde gösterilmesini sağlamak için kullanışlıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir