Öncelikle bir Listview Oluşturalım

Bu örnek, ListView.builder kullanarak basit bir liste görüntülemesi sağlar. items adında bir liste oluşturulur ve ListView.builder widget’ı itemCount parametresi ile öğe sayısını belirler. itemBuilder parametresi, her bir öğe için görüntülenen ListTile’ı döndüren bir işlevi kabul eder.

Yukarıdaki örnekte, her bir öğe için bir ListTile oluşturulur ve öğenin metni ListTile’ın başlığı olarak gösterilir. Listede daha fazla widget veya veri görüntülemek için ListTile’ı özelleştirebilirsiniz.

ListView widget’ı, çok sayıda öğeyi dinamik olarak görüntülemek ve liste elemanlarını yukarı veya aşağı kaydırmak için kullanışlıdır. Öğe sayısı büyük olduğunda performans açısından avantaj sağlar ve bellek kullanımını optimize eder.

Bu örnekteki ListView.builder, belirli bir sayıda öğe olduğunda veya veri kaynağından gelen verilerin yüklenmesi gerektiğinde özellikle faydalıdır. Eğer sabit bir öğe listesi varsa ListView.builder yerine ListView veya ListView.separated gibi diğer ListView türlerini de kullanabilirsiniz.

Listeleri göstermek ve özelleştirmek için ListView widget’ı size bir temel sunar, ancak ihtiyaçlarınıza ve tasarım gereksinimlerinize göre ListView.builder ile çeşitli bileşenler ve düzenler kullanabilirsiniz.

import ‘package:flutter/material.dart’;

void main() {
runApp(MyApp());
}

class MyApp extends StatelessWidget {
final List items = [‘Öğe 1’, ‘Öğe 2’, ‘Öğe 3’, ‘Öğe 4’, ‘Öğe 5’];

@override
Widget build(BuildContext context) {
return MaterialApp(
home: Scaffold(
appBar: AppBar(
title: Text(‘ListView Örneği’),
),
body: ListView.builder(
itemCount: items.length,
itemBuilder: (BuildContext context, int index) {
return ListTile(
title: Text(items[index]),
);
},
),
),
);
}
}

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir